A VerShaker bartendere, Zoltán Áron 2020. május 26-án újabb koktél receptéjével lepte meg a széles közönséget. Ezúttal egy alkoholmentes Piña Colada koktél elkészítésének analógiáján mutatta be, hogyan lehet a költészetet a képzőművészettel shakelni.
A videót itt tekinthetitek meg.
Ez a videó indította el a VerShaker első pályázatát, együttműködésben a Kidsnews.hu online magazinnal, a Jelenkor Kiadóval, a Pagony Kiadó/Tilos az Á Könyvekkel, a POKET zsebkönyvekkel, és a Scolar Kiadóval. A projekt teljes címe ez lett: VersKépchallenge – van hozzá képed? A szervezők a pályázat céljául versek ihletésében születő festmények, rajzok, fotók, digitális műalkotások létrehozásának ösztönzését jelölték ki, a művészeti ágak közti átjárhatóság jegyében. „Ez egy rég óta létező műfaj, talán a leggyakrabban az illusztrációk, könyvborítók esetében találkozunk ilyen VersKépekkel, de sok képzőművész foglalkozik ettől függetlenül is versek képi interpretációjával, de idekapcsolódik az hommage-festészet is, abban az esetben, ha egy festmény egy költőnek állít emléket egy konkrét versét idézve.” – meséli Áron a fent említett videóban.
A pályázatra három kategóriában nevezhettek versenyzők, megkímélve az alkotókat attól, hogy olyan társakkal kelljen összemérni munkájukat, akik egészen más technikai tudással, képzőművészeti ismeretekkel, tapasztalatokkal jelentkeznek. Az első kategóriában 15-18 éves középiskolások, a másodikban 18 év feletti műkedvelők, a harmadikban pedig 18 év feletti hivatásszerűen alkotók, vagy valamely művészeti képzés résztvevői nevezhettek. A kategóriameghatározások mindhárom esetben sikeresnek bizonyultak, az összesen82 pályázóból 26-26 alkotó tartozott az I. és III. kategóriába, és harminc pályamű érkezett 18 év feletti műkedvelő pályázóktól.
Az I. kategóriában készült műalkotások online kiállítását itt nézhetitek meg.
A beérkezett művekből a mai napig is látogatható, online kiállítást rendeztünk a Facebookon és az Instagramon, ahol a képek aláírásaként az alkotást ihlető verseket is elolvashatja a közönség. A kiállításra látogatók a képek és a versek élvezete mellett like-jaikkal fejezhették ki tetszésüket az egyes pályaművek kapcsán, és a legtöbbek által kedvelt műalkotások alkotóikat kategóriánként közönségdíjban részesültek.
A II. kategóriában készült műalkotások.
A műveket emellett egy komoly szakmai zsűri is értékelte, Grecsó Krisztián József Attila-díjas költő, író, dalszerző, az Élet és Irodalom munkatársa, Csernovszky Júlia grafikusművész, tervezőgrafikus és Szurcsik József Munkácsy-díjas képzőművész, a Magyar Képzőművészeti Egyetemtanszékvezető egyetemi docense Grafika Tanszéken. A zsűri tagjaival a pályázat ösztönzési szakaszában Zoltán Áron készített hosszabb interjút, amelyben többek között a költészet és a képzőművészet kapcsolatáról, az illusztráció és parafrázis különbségéről, a művészeti ágak közti átjárhatóságról kérdezte a zsűri tagjait.
Az interjúkat a megszólítottak nevére kattintva itt érheted el:
Grecsó Krisztián
Csernovszky Júlia
Szurcsik József
"Három az egyben" – szerkesztett, rövid verzió mindhárom zsűritag gondolataival.
„Valahogy lelkileg el kell jutni oda a költőnek és befogadónak is, egy olyan állapotra jutni, hogy egyrészt a mű létrejöjjön, másrészt képes legyek a magam számára elég nyitott módon ezt befogadni, megérteni, valamilyen szinten a magamévá tenni. (…) Nagyon sokat ad egy képzőművésznek, ha elolvas egy irodalmi művet, ha egy verseskötetet a kezébe fog. Valahogy képes – ha nem is vezetni, nem is átgyúrni a képzőművész agyát – de nagyon finoman fűszerezni azt a fajta gondolkodást, ami alapból, mondjuk a képzőművész esetében megvan.” – meséli tapasztalatait szakmai és pedagógiai téren Szurcsik József. Grecsó is amellett érvel, hogy a párhuzamosan, különböző művészeti ágban alkotó művészeknek mennyire fontos lenne nyitni egymás felé: „azért a magyar kulturális élet az indulatosan szakbarbár, tehát nem lehet kirándulgatni, nem járkálunk. (…) Nincsen reneszánsz szemlélet finoman szólva sem.” Csernovszky pedig a kifejezésmódok közti szabad átjárás fontosságára hívja fel a figyelmet: „nem a médium az, ami meghatároz egy alkotót olyan értelemben, hogy ha olyan gondolat jut eszedbe, amit nem tudsz rézkarcban megvalósítani, akkor egyszerűen sokkal jobb a munka érdekében olyan eszközökhöz nyúlnod, ami segít a gondolatod megvalósításában.”
Az III. kategóriában készült műalkotások
A pályázat eredményeinek kihirdetésére végül szintén online térben került sor (az egész projekt javarészt a koronavírus járvány miatti karantén idején zajlott). Az eseményről természetesen felvétel is készült, amelyben személyesen is megismerhetik a nézők a pályázatban résztvevő alkotókat, valamint a videó részét képezi két versvideó a pályázat során legtöbbet idézet versei, Izsó Zita A tengernek háttal és József Attila Medáliák című műveiből készült videóköltemények a pályázók képeiből Tóth András és Zoltán Áron színművészek közreműködésével.
Az eredményhirdetés
A projekt partnereiként résztvevő könyvkiadók legújabb kiadványaikkal ajándékozták meg a versenyzőket, az ajándék kötetekről reprezentatív bemutatóposztokat olvashattak a VerShaker látogatói az Instagramon, gazdag képi anyaggal, valamint egy külön epizódot szentelt a VerShaker YouTube-csatorna a könyvek bemutatására, exkluzív, bemutató előtti beszélgetéssel a Tilos az Á könyvek Lehetnék bárki kortárs és kortalan antológiájának szerkesztőjével, Péczeli Dórával.
A díjazott alkotók végül személyesen, vagy postai úton kapták meg válogatott könyvcsomagjukat és a pályázat emlékét őrző, személyre szóló oklevelet. Az első kategóriában Hajdu Zsófia, Keserű Rebeka, Gátos Luca, (közönségdíj:) Termeczky Kata, a második kategóriában Konrád Eszter, Száldobágyi Csaba, Garaj Bernadett, (közönségdíj:) Vezekényi Fanni, a tizennyolc év feletti hivatásszerűen alkotók kategóriájában pedig Szinvai Dániel, Cselőtei Zsófia Olga, Koleszár Stella, és (közönségdíj:) Gál Szilvia lettek a VersKép challenge díjazottjai. Nekik és a pályázat minden résztvevőjének, a zsűri tagjainak, a projekt partnereinek, a videóforgatások közreműködőinek, az adminisztrációban és szerkesztésben segítő önkénteseknek, valamint végül de nem utolsó sorban a közösségi média szerkesztőknek, Pifkó Szerának és Zelei Áginak is köszönjük a mai napig is értékes, visszatekinthető munkát! Reméljük, hogy a jövőben további izgalmas pályázatokkal gazdagíthatjuk a magyar kulturális élet világát!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.