„A vershez egyszerű tea illene…” (Gyabronka József)
Egy csésze gőzölgő tea, egy fecsegésektől mentes jó beszélgetés. Kell ennél több egy hűvös tavaszi délutánra? Az igazi találkozásokban, mély beszélgetésekben lehet másokkal valóban együtt lenni és egymás sugárzó lényére rácsodálkozni, a másik valódi énjét meglátni. Emberség, embernek maradni, emberül élni…Erről gondolkodunk együtt, ha velem tartasz néhány perc erejéig.
Thomas Mann budapesti látogatására 1937 januárjában került sor. József Attila az akkor már Nobel-díjas író köszöntésére írta a Thomas Mann üdvözlése című versét. A VerShaker blogon Zoltán Áron beszélgetett a versről és annak aktualitásairól Gyabronka József színművésszel.
A Thomas Mann üdvözlése alkalmi vers: ismerjük a körülményeket illetve az alkalmat, amiért született. Gyabronka József szerint a versnek emberi és politikai oldala is van. Azt is megfogalmazza, hogy semmi nem változott 1937. óta.
Sajnos a kor és az akkori magyar valóság nem tette lehetővé, hogy a hivatalos látogatás alkalmával elhangozzon József Attila verse. Ahogy Gyabronka fogalmaz a beszélgetésben: akkor is rettentő nagy és sok gond volt a világban. A beszélgetésből kiderül az a kultúrtörténeti érdekesség, hogy József Attila verse végül mégis eljutott Thomas Mannhoz. Hatvany Lajos látta vendégül a világhírű írót. A hivatalos felolvasás előtt József Attila megjelent Hatvanynál és felolvasta Thomas Mann-nak a versét, közben a házigazda fordította a szöveget. Később Thomas Mann egy interjúban kifejtette, mennyire kár, hogy Magyarországon olyan viszonyok vannak, hogy nem hangozhatnak el József Attila sorai. Érdemes tovább gondolni, hogy vajon a mai magyar valóság lehetővé tenné-e, hogy elhangozhasson e vers?
(Gyabronka József a VerShakeren)
Szóba kerül a vers két változata: Az egyik változatban „nagyot szorongva dobban” szerepel. Gyabronka József szerint ez egy kérő izgalmat jelentő állapot. A vers másik változatában „nagyon szorongva dobban” szerepel, ez inkább egy félelmet sejtető állapot.
Azt, hogy Thomas Mann mekkora tekintély volt Magyarországon 1937-ben, Gyabronka József ahhoz a tisztelethez hasonlította, melyet ő érzett egykori mestere, a 2010-ben elhunyt Ádám Ottó rendező, színigazgató iránt. József Attila versét nyilvánosan legutóbb Ádám Ottó temetésén szavalta el Gyabronka József.
Gyabronka József 1969-ben került a Pinceszínházhoz, Keleti István szárnyai alá. A színházhoz kötődő találkozásokban a színház csak ürügy volt arra, hogy együtt legyenek. Gyabronka József Thomas Mannja Keleti István volt. Neked is van Thomas Mannod?
Bizonyos helyzetekben vannak kétségeink, hogy jól látunk vagy gondolunk-e valamit. Ilyenkor fontos lehet, hogy egy ismert ember által megerősítést nyerjenek gondolataink. Ha ez megtörténik, igazolva láthatjuk érzéseinket és megerősítést nyerhetünk. Thomas Mann egy ilyen „megerősítő” személy lehetett látogatásakor Magyarországon.
Nagyon szép, ahogy Gyabronka kifejti: az ember úgy születik, hogy jóra és igazra van hangolva. Egy adott helyzetben mondhatom a valódira, hogy igaz, de a lelkiismeretem minden alkalommal jelezni fog, hogy valami nincs rendben, nem jó úton járok. Ha van fülünk, meghalljuk az igazat, hiszen jóra vagyunk hangolva. Gondolkodtál már azon, hogy mi a különbség az igaz és a valódi között?
S végül érdemes eltöprengeni a vers nyomán, hogy mi is az ember? Egyrészt fizikai meghatározottság, másrészt egy sugárzó erő, energia. Akiben felfedezhető ez az energia, annak van önbizalma. Az emberhez tartozó emberség pedig az, amit minden nap kikezd a munkahely, a társadalmi környezet. Számodra mit jelent a mai világban embernek maradni?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A cikket írta: Spengler Katalin
Lektorok: Keserű Rebeka és Varga Mirjam
Szerkesztő: Varga Eszter
Források:
A teljes verset itt olvashatjátok: https://mek.oszk.hu/05500/05570/html/jozsef_attila0029.html
Ádám Ottóról itt olvashatsz bővebben: https://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%81d%C3%A1m_Ott%C3%B3
Keleti Istvánról itt olvashatsz bővebben: https://hu.wikipedia.org/wiki/Keleti_Istv%C3%A1n
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.